6 Aylık Beslenme

Anne sütünün artık bebek için tek başına yeterli olmadığı dönemler 6. Aydan sonra başlamaktadır.

Bu dönemden itibaren bebeğinize katı gıdalar vermeye başlayabilirsiniz. Bebeğe ek gıda verirken çok dikkatli ve yavaş bir şekilde geçiş yapılması gerekir. Bazı yiyecekler alerjik reaksiyon gösterebilir. Bunun olmaması için fazla katı besin vermemeye, özellikle de aynı gün içerisinde karışık gıdaları vermemeye dikkat etmelisiniz. Bebeğinize vereceğiniz ek gıdaların miktarlarını yavaş yavaş artırmalısınız. Buda her dönemde dikkat etmelisiniz.

Yavrunuz için en faydalı ilk ek katı besin sebze ürünleridir. Sebzeleri ilk başta fazla karışık hazırlamayın. Günde yalnız iki farklı sebze tercih edin. Bu dönemden itibaren verebileceğiniz bir başka ek gıda ise bebek maması diyince ilk akla gelenlerden olan muhallebilerdir. Tam tahıllı muhallebi bebeğinizin sindirim sistemi için çok yararlı olacaktır. Günde 4-8 çorba kaşığı muhallebiyi bir öğünde veya üç farklı öğüne bölerek verebilirsiniz.

6 aylık bebeklerde beslenme

Meyve püreli yoğurtlar da bebeklerin yemeyi en sevdiği ek gıdalar arasında yer alır ve oldukca sağlıklıdır. Özellikle evde kendi mayaladığınız yoğurt bebekler için çok daha güvenli ve yararlıdır. Bebeğinizin yeni tatlarla tanıştığı bu dönemde her bebekte başka tepkiler görülebilir. Bu nedenle her bebeğin her sebzeyi yemesi gerektiği düşüncesinde olmayın. Bazı sebzeleri yemediğinde ısrarcı olmayın ve yedirmekten o öğün için vazgeçin. Onun yerine aynı sebzeleri yavrunuz aç ve keyifli olduğunda vermeyi deneyin. Son olarak domates, portakal suyu ve benzer biçimde gıdalar alerji riski yüksek gıdalardır. O nedenle bu gıdaları yavrunuz yaşını doldurana kadar vermemeniz daha doğrudur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here