Fitre Nedir Kimlere Verilir

Fitre yada fıtır sadakası, ramazan ayında temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra, belirli bir miktar malı yada parası kalan Müslümanların, kendisi ve bakmakla sorumlu olduğu kişiler için yerine getirmesi gereken maddi bir sorumluluktur.

Fitre bir yardımlaşma şekli olarak hem ihtiyaç sahiplerini sevindirmekte hem de fitre veren kişinin manevi huzura kavuşmasına vesile olmaktadır.

Fitre vermeye yükümlü olmak için Müslüman olmak ve ihtiyaç fazlası bir mal varlığına sahip olmak yeterlidir. Aile reisi bakmakla yükümlü olduğu her kişinin fitresini vermelidir.

Fitre kimlere verilir: Fitre öncelikle kendi çevremizdeki ihtiyaç sahiplerine verilmelidir. Öncelik yakın çevremiz olmalıdır. Ayrıca düşkünlere, hayır işleri için fitre toplayan kurumlara yada memurlara ve Allah yolunda savaşanlara da fitre verilebilir.

Gelelim fitremizi kimlere veremeyeceğimize: Fitreyi verecek kişi kendi evlatlarına, annesine babasına ya da torunlarına fitre veremez.

Dinimizde fitreyi vermek için uygun bir zaman dilimi de belirtilmiştir ki; Ramazan ayının başlangıcından bayram namazına kadar geçen zaman zarfında vermek uygundur. Şunu da belirtmek gerekir ki fitre miktarı kişinin insiyatifindedir, ancak din işleri başkanlığı tarafından belirlenen bir alt limiti bulunmaktadır. Bu sene için belirlenen fitre tutarını Diyanet İşleri Başkanlığının resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here