internet ve güvenliğimiz

İnternet, bulunduğu günden beri hayatımızın birçok yerinde işimizi kolaylaştırdı ve yerini aldı. Ancak belli mesafeler alıp yapabileceğimiz işlerin, bir tıkla elimizin altına getirip işimizi kolaylaştırdı. İşte bu yüzden internet, hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Bize pek çok yararı vardır. İstediğimiz bilgiye bir tıkla ulaşabiliriz. Çoğu işimizi de buradan yönetebiliriz. İnternette milyonlarca siteler ve bloglar vardır. Peki bunların hepsi bizim yararımıza mı çalışır? Tabii ki hayır. Çünkü internetin aslında yararları olduğu gibi birçok zararı da vardır.

İnterneti aslında bu konuda insanlara benzetebiliriz. Nasıl mı? Çevremize baktığımızda her insan iyi midir? Tabii ki değildir. Bu yüzden internette gezinirken dikkatli olmalıyız. Ama interneti yararlı veya zararlı olarak kullanmanın bize kalmış olduğunu unutmayın.

bilgisayar güvenliğiSizi zengin edeceğini vadedenler, ünlü edeceklerini vadedenler. Bunlar gerçek değildir tabii ki. Bizi oyuna getirmeye çalışırlar. Biz de oyuna gelmemeliyiz. Siz kendi açınızdan düşünürseniz başka bir insanı neden zengin etmek istersiniz? Ama bizi dolandırırken çok iyi çalışırlar. Tatlı ve akıcı bir dil kullanırlar. Çünkü onların işi budur. Bu bizi en çok kandıran olaydır. Aklımız daha sonra başımıza gelir.

Bu nedenle tanımadığımız kişilerle çok fazla diyaloğa girmemeliyiz. Bizden birtakım bilgiler isterlerse, bize bir şeyler vaat ederlerse direkt olarak irtibatı kesmeliyiz. Çünkü henüz sizi tanımayan bir kişi sizinle ilgili bazı şeyleri merak edip sorsun ki? Siz tanımadığınız bir kişiye onunla ilgili merak ettiğiniz bir şeyi hemen soruyor musunuz?

Güvenliliği kanıtlanmamış sitelerle bağlantı kurmamalıyız. Herkes tarafından güvenoyu almamışsa zaman geçirmemeliyiz. Mesela birtakım görevler sonucunda bize ödenmesi gereken miktar ödenmezse hiçbir şey yapamayız. Bu nedenle güvenli siteler bizler için daha yararlıdır. Tıpkı güvenli insanların bize vermiş oldukları güven gibi.

Son dönemde alışveriş dolandırıcılığı da arttı. Yukarıda bahsettiğim gibi güvenliği olmayan sitelerde oyalanmamalıyız. Alışveriş yaptıktan sonra kutuyu açmadan ödeme yapmamız isteniyorsa kabul etmemeliyiz. Bunun örneklerini biliyorsunuz. Neticeye gelirsek internet bizim için yararlı bir pazar olsa da zararları da en az yararları kadar geniş bir pazar olduğunu da göz ardı etmemeliyiz.

Beni dolandıramazlar demeyin. Maalesef hakimlerin, savcıların dolandırıldığı haberlerini bile alıyoruz bu aralar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here