Namaz Kılmanın Kazancı

Namaz dinimizin direğidir. Bu hadiste dinimiz yüksek bir binaya benzetiliyor. Namazda o binanın direği olarak gösteriliyor ve imanda bu binanın temeli.

Dinimiz çok büyük ve kudsi bir binadır. Bu binanın kerestesi, şekli, planı, malzemesi şeriat bizzat Allahın sanat ve eseridir. Bu binanın baş mimarisi Allah  ( C:C ) dır.

Namaz kılan kimselerin hayattan en az dört kazancı vardır.

İlki-taharet

►İkincisi- kalp kuvveti

►Üçüncüsü- vakitlerin intizamı

►Dördüncüsü ise- sosyal düzen yani ictimai salah

Namazın faydaları ise hesaplamak ile bitmez. En ahlaki faydası kibri kırmaktır. Allah rızası için bir şeyler yapmaya alışmaktır.

Allah: her mescide gittiğinizde süslü kıyafetler giyin buyurmuştur.

Bunun sebeplerinden birisi, insan süslü elbiseler giydiği zaman kibirlenir ve gururlanır, bu kibir ve gururu kırmak için de namaz en etkili olanıdır.

Namaz ve secdenin kibri kırmasından dolayı, kibirli olan insanlar çoğunlukla namaz ve secde etmeye itiraz ederler. Allah rızası için secde etmek onların kibir damarlarına dokunur. (şüphesiz namaz Allah a boyun eğenlerden secde edenlerden başkalarına ağır gelir) buyurur.

O mütekebbirler ( büyüklük taslayanlar) hiç düşünmezlerdi o süslü elbiseler, secdeye gitmeyen alınlar hepsi onlara Allahın birer lutuflarıdır. Zamanı gelince de o alınlar ve bedenler birer toprak olacaktır.

Namaz İslam ile küfrün farkıdır” Müslüman’ı Müslüman olmayandan ayırır ve bir insanın kafir olmadığını ispat eder.

Namaz insanı helal rızktan ayırmaz, dürüst olmaya zorlar, doğruların içine atar, namaz kılan insan alçak gönüllü olur. Şefkatli, merhametli bir insan olur.

Nimeti tanıyıp, nimetin sahibini tanımamak çok büyük bir ayıptır. Parayı sevip para vereni inkar etmek gibi, ne kadar ayıpsa, Allahın izni ve kudretiyle yokluk karanlıklarından çıkıp, dünyaya gelip, Allahın nimetleriyle beslenip, Allahı inkar etmek o kadar ayıp, günah ve nankörlüktür.

Sözün özü Allahın huzurunda secdeye kapanıp bol bol şükretmemiz lazım. Çünkü yegane büyük ve yegane güçlü allahtır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here