ertuğrul gazi kimdir

Ertuğrul Gazi, Osmanlı Devleti‘nin, temellerini atan devlet adamı olarak bilinmektedir. Süleymanşah ve Hayme Hatun’un dört oğlundan birisidir. Şimdilerde, TRT1’de ekranlara gelen Diriliş Ertuğrul dizisiyle, Ertuğrul Gazi’nin hayatını merak edenlerin sayısı artmıştır. Peki biyografisi merak konusu olan Ertuğrul Gazi kimdir? Devlete hangi alanlarda katkılarda bulunmuştur? sorularının detaylı cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Kayı Boyu mensubu olan Ertuğrul Gazi, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Beyin babası olmakla birlikte, devletin temellerini de kendisi atmıştır. Doğum yılı ve tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Kendisi hakkında kesin olarak bilinenler ailesidir. Süleymanşah ve Hayme Hatun’un oğlu olan Ertuğrul Gazi, Osman beyin babasıdır. Aynı zamanda Osman bey haricinde, Gündüz bey ve Saru Batu Savcı Bey adında iki oğlu daha vardır. Kardeşleri ise, Dündar, Gündoğdu ve Sungur Tekin’dir.

Ertuğrul Gazi’nin mensubu olduğu Kayı boyu, Moğol istilasını takiben, Ceyhun Nehri üzerinden Mohan şehrine gelip yerleştiler. Burada belirli bir süre kaldıktan sonra, Selçuklularla beraber Doğu Anadolu’ya yerleşen Kayı boyu, zamanla burdan da göç etmiş ve Suriye’nin Halep ilçesine yerleşmiştirler.

Ertuğrul Gazi’nin babası Süleymanşah, Fırat Nehri’ni geçerken vefat edince, iç karışıklıklar ortaya çıkmış, bu karışıklık yüzünden Ertuğrul Gazi’nin kardeşleri farklı bölgelere göç etmiştir. Ancak, Ertuğrul bey göç etmemiş, lideri olduğu grupla birlikte Anadolu’da kalarak, Moğol Savaşı’nda, Selçuklular ile beraber mücadele vermiştir. Bu hareketinden dolayı, kışlak olarak kullanabilmesi amacıyla, Karacadağ Ertuğrul Gazi’ye verilmiştir. Bu durumdan sonra, Ertuğrul Gazi’nin tarihe olan katkıları başlamıştır. Kayı boyunun itibarını arttırmak için gaza hareketleriyle gündeme gelen Ertuğrul Gazi, Bizans üzerine etkili seferlere katılmıştır.

Ertuğrul Gazi, hem siyasi hem de askeri açıdan tehlikeleri önünden sezebilen pratik bir zekaya sahipti. Ayrıca, korkusuz, yiğit ve kendine güveninden dolayı, Karacahisar ve Söğüt’ün fethedilmesinde aktif rol oynamıştır. Bunun üzerine, o dönemde Selçuklu Sultanı olan Aleaddin Keykubat, Söğüt ve Domaniç bölgesini kendisine ödül olarak verdi. Ertuğrul Gazi, yazın Domaniç yaylası ile kışın Söğüt arasında bir yaşam sürmekteydi. Bunu yaparken, Selçuklu Devleti’nin sınırlarını da üst seviyede güvenlik önlemleriyle korumaktaydı. Domaniç ve Söğüt arasında aktif bir yaşamı bulunduğundan, sınırlarda bulunan uç beyleri ile iletişimde olarak sınırları sürekli korudu.

Ertuğrul Gazi, Bizansa karşı Selçuklu sınırlarını korumada üstün başarı gösterdiğinden, kendisine ”gazi” denildi.

Ertuğrul Gazi’nin Ölümü

Ertuğrul Gazi, Selçuklu döneminde, kayı boyunun nüfusunun azınlıkta olmasından dolayı, sürekli temkinli ve barışa yönelik bir politikayla hareket etti. Gerek Bizans, gerekse çevredeki uç beylikleri ile sürekli barışçıl bir şekilde iletişimde olarak, sınırları korumuştur. Ertuğrul Gazi, korkusuz ve kahraman kişiliğe sahip olduğu kadar aynı zamanda merhametliydi de. Bu nedenle, siyasette rol aldığı dönemlerde, emrinde bulunan halk tarafından sevilmekte ve sayılmaktaydı. Yaşamını sürdürdüğü her yerde, sevenleri çoktu. Barışçıl ve hoşgörülü yapısı sayesinde gittiği her yerde kendisini sevdirmeyi başarıyordu.

Ertuğrul Gazi, Anadolu’da uç beyliği göreviyle yaşamını bir süre idame ettirdi. Bu süre zarfında, başta Bizans tehlikesi olmak üzere çeşitli tehlikelere karşı sınırları barışçıl politikaya dayalı şekilde korudu. 1281 yılında, 93 yaşında, Oğlu Osman Beyin ilerde Osmanlı Devleti’ni kuracağı Söğüt’te vefat etmiştir. Türbesi de, Söğüt’te bulunmaktadır. Kişilik olarak sevilen ve takdire edilen, ayrıca devlete, barışçıl politikaya dair hizmetlerinden dolayı, her yıl eylül ayında Ertuğrul Gazi’yi anma törenleri yapılmaktadır.

Yiğitliği ve merhametini oğlu Osman Bey’e de aşılayan Ertuğrul Gazi, 623 yıl ayakta duracak Osmanlı Devleti’nin temelleri atarak kültürümüze en önemli katkıyı yapmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here