Facebook'a Büyük Engel

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım platformu olan Facebook bilindiği gibi 5 milyar insana hitap etmeyi amaçlayan büyük bir kuruluş olma yolunda ilerlerken, karşısına bazı engeller çıkıyor. Hindistan gibi kalabalık bir ülkede ve fakir nüfusun yoğunlukta olduğu, insanların dünyadan el etek çektiği bir coğrafyada hem ücretsiz hem de kısıtlı olanFacebook internet servisi engellendi. Free Basics ismi altında bedava internet erişimi paketi Hindistan’da fakir nüfusu hedef alıyordu. Fakat ülkenin telekominikasyon kuruluşu; bu politikanın ağ tarafsızlığını ihlal ettiğini gerekçe gösterdi ve Free Basics yasaklanmış oldu. Belirli sitelere( Facebook ile işbirliği olan) erişimin bedava sağlanması diğer firmaların şikayetlerine neden olmuş olmalı ki Hindistan böyle bir karar aldı.

Böylece ücretsiz erişim TRAI tarafından engellenmiş oldu. Zuckerberg ise büyük hedefler peşinde ve 5 milyar kullanıcının tümüne hitap etmek istiyor. Böyle bir servisin neden tartışmalara neden olduğu konusunda şaşkınlığını, Hindistan kökenli gazetelere yazdığı makalelerde dile getiren Zuckerberg bu duruma çok şaşırdığını ifade etti.

Pazarda haksız rekabet yaratmak

Her ne kadar Zuckerberg bu olayda safı oynamayı seçmişse de işin aslı öyle değil. Sadece Facebook şirketinin izin verdiği sitelere erişimin bedava sağlanması ve diğer sitelere sağlanamaması elbette ki haksız rekabet kavramını gündeme getiriyor.

Kullanıcılar Facebook destekli sitelere ücretsiz girebiliyorken, aynı kategorideki rakip sitelere ücretli giriyorlar. Bu durum Facebook ile anlaşmalı sitelerin daha çok ilgi görmesi demek. Zira erişim bedava olduğu için ve insanlar bedavayı çok sevdikleri için böyle bir durumun oluşacağını tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yok.

İşin aslı para kazanmak

Her şey dönüp dolaşıp para kazanmaya geliyor sevgili okurlar. Zuckerberg ve Facebook da büyük paralar kazanmanın peşinde. Milyarlarca dolarlık sermayeyi elinde tutan Facebook tüm dünyanın nüfusunun üzerinden reklam gelirleri elde etmek niyetinde… Hangi firma olsa aynı şeyi yapar. Bunun para kazanmak dışında bir amaç taşıdığını düşünmek saflık olacaktır. Zira bu uygulamaya karşı çıkan ve şikayet eden siteler de Facebook’un bu uygulama ile kullanıcıların verilerini topladığını ve reklam kanalıyla bu verilerin paraya çevrilmesi konusunda bir takım girişimlerin olacağını gördüklerini ifade ediyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here