mimar sinan kimdir

Mimar Sinan Hakkında Bilgiler, Mimar Sinan kimdir gibi soruların yayınlandığı biyografi ve Mimar Sinan’ın eserleri

Osmanlı Devleti’nin mimarbaşı olarak bilinen Mimar Sinan, farklı alanlarda birçok eseri ve devletin çeşitli kademelerinde elde ettiği başarılarla tarihe damgasını vuran kişiliklerdendir. Devşirme yöntemiyle Osmanlı Devleti’ne alınan ve yetenekleri sayesinde devletin en önde gelen isimlerinden olan Mimar Sinan, dünya çapında ün yapacak kadar önemli eserlere imza atmıştır.

Mimar Sinan, 29 Mayıs 1489 yılında, Kayseri Ağırnas köyü’nde dünyaya geldi. 20’li yaşlarda devşirme sistemiyle, acemi oğlanlar ocağına alındı. Burada, inşaatların kaba işlerini öğrenerek sanatçılık yaşamının temellerini atmıştır. Dülgerlik(kaba inşaat işçisi) görevi sayesinde, sürekli mimarların yanında çalıştığından, işin inceliklerini öğrenme fırsatını yakalamıştır. Mimar Sinan, 1514 Çaldıran Savaşı ve Mısır Seferi’ne katıldıktan sonra, Yeniçeri Ocağı’na alınmış ve askeri alanda da eğitilmiştir. Sonrasında, art arda Belgrad ve Rodos Seferleri’ne katılmış ve başarılarından dolayı subaylık görevine getirilmiştir. 1526 yılında yapılan Mohaç Seferi’ne, yayabaşı olarak katılmış ve cephane sorumlusu olmuştur. Mimar Sinan, daha sonra yapılan tüm seferlere katıldı. En son seferinde ise, o dönemin imkanlarına göre üstün donanıma sahip olan üç geminin yapımını sonlandırdı ve padişahın gözdesi anlamına gelen Haseki ünvanına layık görüldü.

Haseki ünvanını aldıktan sonra, birkaç başarılı sefere daha katıldı. 1538 yılında yapılması planlanan Karaboğdan Seferi‘nde, ordunun Prut Nehri’ni rahat şekilde geçebilmesi için dönemin padişahı Kanuni’nin emriyle köprü inşaa etti. Başarılı seferleri ve ordunun başarılı olabilmesi için yaptığı inşaat ve sanat eserleriyle Padişahın gözdesi olan Mimar Sinan, 1539 yılında başmimar olmuştur.

Mimar Sinan, Acemi ocağına alınarak İstanbul’a getirildiğinde, devletin padişahı Yavuz Sultan Selim’di. Mimar Sinan, gerek askeri gerekse mimari alanda gösterdiği başarılarla, kısa sürede yükselmiştir. Askeri alanda gösterdiği başarılara, mimari alanda imza attığı harikulade eserler de eklenince, bütün dünyanın tanıdığı bir kişilik oldu. Öyle ki, o dönemde inşaatını yaptığı mimari eserlerin, günümüz teknolojisinde yapılması bile oldukça zordur. Maddi manevi imkansızlıklar içerisinde, muhteşem tasarımdaki ve sağlamlıktaki eserleri, her yıl yerli yabancı turistler tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Mimar Sinan, sanatsal ve mimari alandaki başarıları kendisi sınıflandırmıştır. İstanbul Şehzade Camii’ni çıraklık, Süleymaniye Camii’ni kalfalık, Selimiye Camii’ni ise ustalık eseri olarak tanımlamıştır. Tüm eserleri, birbirinden farklı mimari tasarımlarıyla, kültürümüzün önemli temsilcileri olarak hala korunmakta ve gelişimlere karşı doğal yapısıyla her daim ayakta durmaktadır. Hatta Selimiye Camii, dünya kültür mirası olarak nitelendirilen eserler arasındadır. Mimar Sinan, Selimiye Camii’ni 80’li yaşlarda inşaa etmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman, onun oğlu ikinci Selim ve üçüncü Murat olmak üzere 3 padişah dönemini mimarbaşı olarak sarayda geçiren Mimar Sinan, 15 Temmuz 1588 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Türbesi ise, Süleymaniye Camii‘nin arka kısmında bulunmaktadır. Osmanlı Devleti’nin yetiştirdiği nadir sanatçı ve devlet adamlarından birisi olan Mimar Sinan’ın, sade bir tasarımdan ibaret olan türbesini bile, ölümünden önce kendisinin yaptığı bilinmektedir.

Mimar Sinan’ın Eserleri

Mimar Sinan, Osmanlı Devleti’ne, başta 81 adet camii olmak üzere 20 kervansaray, 8 mahzen, 55 medrese, saray, hamam, 3 darüşşifa, 8 köprü, 17 imarethane, 51 mescit ve 17 türbe olmak üzere tüm alanlarda önemli eserlerle katkıda bulunmuştur. En bilinen eserleri ise, Selimiye Camii, Süleymaniye Camii, Çoban Mustafa Paşa Camii, Hüsreviye Külliyesi Ve Haseki Külliyesi’dir.

Selimiye Camii’nde kullandığı ters lale motifiyle, sanatsal alanda önemli bir detaya imza atan Mimar Sinan’ın tüm eserlerinin depreme dayanıklı özellikte olması, o zamanın teknolojisine göre nasıl bir beceri ve kabiliyete sahip olduğunun göstergesidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here