recep tayyip erdoğan kimdir

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatı ve biyografisi

2002 yılından beri, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel başkanlığını yapan Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014 yılından beri de, ülkemizin 12. Cumhurbaşkanlığı görevini yerine getirmektedir. 26 Şubat 1954 yılında, Ahmet ve Tenzile Erdoğan çiftinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen sayın Cumhurbaşkanımız, aslen Rizelidir. Deniz yollarında kıyı kaptanı olarak görev yapan ve Rize’nin Güneysu ilçesinde ikamet eden babası, ailesiyle beraber, on üç yaşındayken İstanbul’un Kasımpaşa ilçesine taşınmıştır.

Beş çocuklu ailesinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Recep Tayyip Erdoğan‘ın üçü erkek biri kız olmak üzere dört kardeşi vardı. Hayatının, eğitimle ilgili kısmının çoğu Kasımpaşa’da geçmiştir. İlköğretimi, Piyale Paşa ilkokulunda tamamladıktan sonra, öğrenimine İstanbul İmamhatip Okulu’nda devam etti. Okulda, yakından ilgilendiği futbol turnuvası başta olmak üzere, sanatsal ve kültürel etkinliklerde aktif rol aldı. Disiplinli karakteri ve takım ruhuna sahip kişiliği ile, amatör futbola başladı. 1969 yılında, Camialtı Spor Klübü’nden aldığı teklif ile, spor faaliyetlerini devam ettirdi.

İmam Hatip Lisesi’nden, 1973 yılında mezun olduktan sonra, fark dersleri sınavını da verip, Eyüp Lisesi’nden diplomasını aldı. Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde üniversite öğrenimine devam etti ve 1981 yılında mezun oldu. Üniversiteden mezun olduğu yıllar, aktif politika hayatının başladığı dönemlerdir. Lise öğrenimine başladığı yıllardan itibaren, üniversite dönemleri de dahil olmak üzere belirli bir süre, Milli Türk Talebe Birliği Öğrenci Kolları’nda, aktif olarak görev yaptı. Sonrasında, aynı dönem içerisinde, MSP Beyoğlu Gençlik Kolları Başkanlığı ve MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı görevine seçildi. 1980 yılına kadar bu görevine aktif şekilde devam eden Recep Tayyip Erdoğan, 12 Eylül tarihinde siyasi partilerin kapatılması üzerine, müşavirlik ve üst seviyede yöneticilikle, özel sektörde bir süre görev yaptı.

1983 yılında, Refah Partisi’nin kurulmasıyla, Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi hayatı tekrar başladı. 1984 yılında, Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanlığı’na seçildi. 1985 yılında ise, Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığına ve Refah Partisi MKYK üyeliğine seçildi. Bu görevde bulunduğu sürece, devlet politikasına önemli katkıları bulunmuş, kadınlar ile gençlerin, siyasette daha aktif şekilde rol alması için çeşitli çalışmalara imza atmıştır. Gençlerin, siyasete ilgi duymasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan‘ın etkisi büyüktür.

27 Mart 1994 yılında yapılan yerel seçimlerde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek, siyasi başarılarını bir adım daha öteye taşıdı. Ekip çalışması ve takım ruhuna verdiği önem ile, yüksek siyasi zekası sayesinde, İstanbul’a farklı konularda birçok katkıları oldu. Megakent ünvanına sahip olan İstanbul’un belirli başlı sorunlarına ve kalıcı ve profesyonel çözümler üretti. Çöp sorunu, hava kirliliği, trafik sorunu, su kirliliği ve daha birçok sorun için, hem pratik hem de ekonomik çözümler geliştirerek, halk tarafından sevilen ve sayılan siyasi bir kişiliğe sahip oldu.

12 Aralık 1997 yılında, Siirt’te yaptığı bir konuşma sırasında okuduğu bir şiir nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Görevinden alındı ve tutuklandı. 4 ayını cezaevinde geçiren Recep Tayyip Erdoğan, güvenini kazandığı halkın talebi, siyasete olan ilgisi ve demokratik devlet düzeninin bir sonucu olarak, ekibiyle birlikte, 14 Ağustos 2001’de Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurdu ve partinin genel başkanlığına seçildi.

Halkın kendisine olan güveni  ve izlediği istikrarlı politika sayesinde, 2002 yılında partisini tek başına iktidar yaptı. 2003 yılında Başbakanlık görevine başladı ve 2014 yılına kadar bu görevi devam ettirdi. 2014 yılında ise, halkoylamasıyla, 12. Cumhurbaşkanlığı görevine seçildi. Yine halkoylamasıyla yapılan Anayasa değişikliği ile, Cumhurbaşkanının da partili olabilmesinin sağlanması sonucunda, partinin tekrar genel başkanı seçilmiştir.

Siyasi yaşamı çok küçük yaşlarda başlayan Recep Tayyip Erdoğan ülkemize, siyasi, ekonomik, kültürel ve sanatsal açılardan önemli katkılarda bulunmuştur. Gençlerin siyasi hayata katılmasında da büyük etkisi bulunan Cumhurbaşkanımız, ülkemizi, her açıdan gelişimine öncülük ederek, dünya ülkeleri arasında önemli bir konuma taşımıştır. Genç yaşlı farketmeksizin, Türkiye’de herkes tarafından en çok sevilen ve sayılan siyasetçi olma özelliğine sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here